Duvardan pastel boya lekesi nasıl çıkarılır? Duvardan pastel boya lekesi çıkarmak için en etkili 6 yöntem…

Duvardaki pastel boya lekeleri, çocuk olan evlerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çok büyük bir problem olmasa da duvardaki pastel boya lekelerini temizlemek doğru yöntemleri bilmeyince zorlayıcı olabilir. Duvarı tekrar boyatarak üzerini kapatmak ise hem maliyetli hem de uğraştırıcı bir yöntemdir.

Duvardaki pastel boya lekelerini çıkarmak aslında oldukça basittir. Her evde bulunan birkaç malzeme bu iş için oldukça iyi çalışır. Ancak bazı malzemelerin güçlü temizleme özelliği duvardaki pastel boya lekesini çıkarırken alttaki duvar boyasını da sökebilir. Bu yüzden temizlik işlemine başlamadan önce seçtiğiniz temizleme yöntemini duvarın göze çarpmayan bir köşesinde test etmeniz gerekir.

Duvardaki pastel boya lekelerini çıkarmanın birden çok yöntemi bulunur. Sizde aşağıdaki yöntemlerden biri ile duvarınızdaki pastel boya lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Hadi gelin birlikte duvardaki pastel boya lekelerini nasıl çıkaracağınızı öğrenelim…

DUVARDAN PASTEL BOYA LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?

  • Sihirli Sünger İle Temizleme Yöntemi

Duvardaki pastel boya lekesini çıkarmak için en harika yolu onu sihirli sünger ile silmektir. Bildiğiniz gibi son zamanlarda oldukça popüler olan sihirli süngerler, çoğu lekeyi temizleme konusunda başarılı sonuçlar verir.

Sihirli süngeri ıslatın ve fazla suyunu atmak için iyice sıkın. Duvardaki pastel boya lekesi olan yerleri ovalayarak temizleyin.

  • Bulaşık Deterjanı ve Su İle Temizleme Yöntemi

Duvardaki pastel boya lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem ise klasik bulaşık deterjanı ve su ile hazırlanan temizleme solüsyonudur. Bunun için bir mikrofiber bezi ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Ardından bezin üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Güzelce köpürtün.

Duvardaki pastel boya lekesini bu mikrofiber bez ile nazikçe temizleyin. Çıkan pastel boya lekelerini mikrofiber bez ile dağıtmamak için ara sıra bezin fazla suyunu sıkıp, yönünü değiştirin.

  • Karbonat ve Su İle Temizleme Yöntemi

Duvardaki pastel boya lekelerini çıkarmak için 3 ölçü karbonat ve 1 ölçü su ile kek hamuru kalınlığında bir macun oluşturun. Oluşan bu macunu duvardaki pastel boya lekelerinin üzerine bir sünger yardımıyla sürün. Bir süre bekletin ve kuruduktan sonra duvardaki pastel boya lekesini pul pul döktürün. Nemli bezle silin ve kurumaya bırakın.

  • Mayonez İle Temizleme Yöntemi

Biraz garip gelebilir ama duvardaki pastel boya lekelerini çıkarmak için mayonez ile temizlemek de etkili bir yöntemdir. Mayonezi mikrofiber bir bezin üzerine dökün ve duvardaki pastel boya lekelerinin üzerine sürün. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletin. Ardından nemli bir bez ile temizleyin. Açık havada kuruması için bekleyin.

Mayonez yağlı bir yapıya sahip olduğu için duvardaki boyaya zarar vermeden pastel boya içerisindeki mumu parçalayarak temizlenmesini sağlar.

  • Sirke İle Temizleme Yöntemi

Duvardaki pastel boya lekesini çıkarmak için eski bir diş fırçasını bir bardak damıtılmış beyaz sirke içerisine batırın. Ardından bu diş fırçasıyla duvardaki pastel boya lekesini nazikçe temizleyin. Pastel boya lekesi temizlendikten sonra mikrofiber bez ve ılık su ile duvarı güzelce durulayın. Camları açın. Duvarın kuruması ve sirke kokusunun çıkması için bir süre bekletin.

  • Çelik Yün İle Temizleme Yöntemi

Çelik yün ile duvardaki pastel boyası lekelerini çıkarma işlemi sadece duvar kâğıdı olan duvarlarda etkilidir. Diğer duvarlarda denerseniz boyanın sökülmesine sebep olabilirsiniz. Duvar kâğıdındaki pastel boya lekesini çıkarmak için çelik yün ile pastel boyayı nazikçe kazıyın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir