Eski Tesla çalışanı, araçlarda kullanılan otonom sürüş yazılımının halka açık yerlerde kullanılacak kadar güvenli olmadığını söyledi

Tesla ihbarcısı eski çalışan Lucasz Krupski, Tesla’nın frenleme ve otonom sürüş yazılımı hakkındaki müşteri şikayetleri de dahil olmak üzere verileri mayıs ayında Alman Handelsblatt gazetesine sızdırdı.

TESLA İDDİALAR KARŞISINDA YORUM YAPMADI

Otonom sürüş teknolojisini savunan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, cumartesi günü X’teki bir gönderisinde “Tesla gerçek dünyadaki açık ara en iyi yapay zekaya sahip” dedi.

Ancak BBC’ye konuşan Krupski, yapay zekanın Tesla’nın otopilot hizmetini güçlendirmek için nasıl kullanıldığı konusunda endişe duyduğunu söyledi.

OTOPİLOT OLSA DA DİREKSİYON BAŞINDA BİRİ OLMALI

Örneğin otopilot özelliği, direksiyon ve park etme özelliklerini içeriyor. Ancak ismine rağmen yine de sürücü koltuğunda elleri direksiyonda olan birine ihtiyaç duyuyor.

“Donanımın ve yazılımın hazır olduğunu düşünmüyorum” diyen Krupsi, “Bu hepimizi etkiliyor çünkü biz aslında halka açık yollarda deney yapıyoruz. Yani bir Tesla’nız olmasa bile çocuklarınız yine de patikalarda yürüyor” diye konuştu.

Krupski, şirket verilerinde, belirli bir düzeyde otonom veya yardımcı sürüş teknolojisine sahip araçların güvenli bir şekilde çalıştırılmasına ilişkin gerekliliklere uyulmadığını gösteren kanıtlar bulduğunu söyledi.

KARŞISINDA ENGEL OLMASA DA FREN YAPIYOR

Tesla çalışanlarının bile kendisiyle araçların var olmayan engellere tepki olarak rastgele fren yapması (hayali frenleme) hakkında konuştuğunu da sözlerine ekledi. Bu aynı zamanda müşteri şikayetlerine ilişkin elde ettiği verilerde de ortaya çıktı.

Krupski, bulduklarını veri koruma yetkilileriyle paylaşma zorunluluğu hissettiğini söyledi.

İDDİALARLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILDI

ABD Adalet Bakanlığı, Tesla’yı ocak ayından bu yana otonom sürüş özellikleriyle ilgili iddiaları araştırıyor.
Tesla aynı zamanda Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi de dahil olmak üzere kurumlardan otopilot sistemi hakkında benzer soruşturmalar ve sorularla karşı karşıya kaldı.

Alman gazetesi Handelsblatt, Bay Krupski’nin keşfettiği 100 GB’lık dahili veriyi paylaşmasının ardından “Tesla Dosyaları”nı yayınladı.

BAZEN GECELERİ ZOT UYUYORUM

Tesla’nın Avrupa genel merkezinin bulunduğu Hollanda’daki veri koruma yetkilisi, BBC’ye söz konusu iddiayı incelediğini doğruladı.

Krupski, son altı ayının ve ihbarcı olmasının “korkunç” olduğunu belirterek “Bazen geceleri zar zor uyuyabiliyorum” dedi.

University College London’da otonom araçları araştıran Doç. Jack Stilgoe, Özgür Konuşma İhbarı Taslağı Ödülü’ne layık görülen Krupski’nin iddialarının teknolojiyle ilgili daha geniş endişelere yol açtığını söyledi:

“Bu, vahşi doğada, açık yollarda, hepimiz tarafından çevrelenmiş bir yapay zekanın test durumudur.”
Stilgoe, Birleşik Krallık Hükümeti’nin Otomatik Araçlar Yasa Tasarısı planlarıyla ilgi “Tasarı geliştikçe teknolojiyle ilgili tüm yeni şeylerle başa çıkıp çıkmadığını görmemiz gerekecek” diye ekledi.

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*