Fatih Terim’den ilk maç, ilk zafer, ilk sözler: “Savunmanın ortasına iki oyuncu alabiliriz”

Fatih Terim’in Panathinaikos’un yedek kulübesindeki zaferle sonuçlanan ilk maçının ardından düzenlenen basın toplantısında Türk teknik adam, Yeşillerin bir saatlik performansından memnun göründü. Transfer takviyesi hakkında konuşan Terim, Yeşillerin nın merkezine iki oyuncu alabileceğini söyledi ve kadroyu en kısa sürede değerlendirmeye çalıştığını belirtti.

İşte Türk teknik adamın basın toplantısında söylediklerinin detayları:

“Herkese mutlu yıllar. Hepimiz çok kısa bir süredir birlikteyiz. Dediğiniz gibi takımın reaksiyonu çok önemliydi. Onları hücumda rahat ettirmemeye çalışıyorduk. Çok tempolu oynamaya çalıştık. Üzerinde çalışmak için çok az zamanımız vardı ama antrenmanda çalıştığımız her şeyi bu kadar çabuk yapmamızı beklemiyordum. Bir saat boyunca oldukça iyiydik.

Zaman geçtikçe oyunculardan daha iyi tepki alacağız ve daha iyi oynayacağız. Çok baskı yapmalıyız ve onların istedikleri gibi oynamalarına izin vermemeliyiz. Rakip takımı da tebrik ediyorum, iyi oynadılar. Hücumda da çok hızlı oyuncuları vardı. Bizim sahamızda çok fazla oyun göremedik ve sayı atamamaları iyi oldu. Ama antrenmanda yaptığımız her şeyi bugün gördünüz”

Panathinaikos’un sahip olduğu baskı ve bir dizi maçta buna sahip olmanın ne kadar zor olduğu hakkında:

“Her maçın farklı bir hikayesi var ama her maçta mutlaka bir şeyler yapacağız. Bir devre boyunca antrenmanda çalıştıklarımızı gösterebilmeyi bekliyordum ama 60 dakika boyunca bunu gösterdik. Daha fazla gol atmalıydık, iyi şanslar yakaladık. Tempoyu yükseltmek ve topu kaybettiğimizde geri almaya çalışmak, her zaman yapmaya çalışacağımız şey bu.

Çok sayıda hızlı oyuncumuz var, bunu sahada göstermeliyiz. Tüm oyun boyunca baskı yapamayız. Her zaman topa sahip olmalıyız ki oyunda dinlenebilelim ve sahip olduğumuz unsurları gösterebilelim. Bugün bunu yapamadığımızda, kendi sahamızda oyunlar gördük. Daha kısa bir takım olmaya çalışacağız ve çok fazla boşluk bırakmayacağız”

Panathinaikos’un bir stoperle anlaşmaya ne kadar yakın olduğu hakkında:

“Neyin eksik olduğunu hızlıca görmeye çalışıyoruz, fazla zamanımız yok. Önceki maçları izlemeye devam ediyoruz. Bazen iyi göremiyorum çünkü bütün gece maç izliyorum. Savunmanın ortasında bir belki iki oyuncuya ihtiyacımız var çünkü her üç maç gününde bir oynayacağız. Sırf transfer yapmış olmak için transfer yapmayacağız, ben buna karşıyım.

Büyük resim için her oyuncuyu çok çok hızlı bir şekilde görmeye ve tanımaya çalışıyorum. Takım içinde ihtiyacımız olan değişikliği yapıp yapamayacağıma bakacağım. Başkan da biliyor, takımdaki herkes de biliyor ve biz de bunu bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. Umarım mümkün olan en kısa sürede bu iş hallolur. Bay John, başkan, her zaman bu pozisyonu doldurmaya çalışıyor.”

Panathinaikos’un sol ayaklı bir orta saha oyuncusuna da ilgi gösterip göstermeyeceği hakkında:

“Savunmanın ortasında sol ayaklı bir oyuncu istiyoruz. Daha önce bir şey söylemiştim ve bunun arkasındayım, iyi bir oyuncu her zaman oynayabilir. Bunu hala destekliyorum. Aitor yorulana kadar ona oyunda ‘8’ numarada oynamasını söyledim. Buna alışmaları lazım, her oyuncu her yerde oynayabilir.

Ayrıca Phillip ve bugün bizimle olmayan sol bekimiz (Huankar) ve Fikai var. Bugün onu oyuna alabilirdim, belki sol bek oynayabilir diye düşündüm ama orta sahayı karıştırmak istemedim. Yeni oyuncular takıma katılacak ve uyum sağlayacaklardır”

Panathinaikos’un 60′ sonrası performansını nasıl yorumladığı ve bu konuda endişe duyup duymadığı hakkında:

“Maç boyunca bu tempoda oynayabilmek için fiziksel kondisyonumuzun daha da gelişmesi gerekiyor. 60 dakika dedim çünkü o süre boyunca çok yüksek bir tempoda oynadık. Ama 60’tan sonra da bazı pozisyonlar bulduk ama oyun tarzımızı beğenmedim. Oyuncu değişikliklerimizi yaptık, oyunu değiştirmeye çalışıyorduk. Daha fazlasını yapabilirdik. 60’tan sonra 2-0 öndeyken, bunu nasıl kesin bir galibiyet olarak gördüklerini görebiliyorduk.

Tempoyu bozmadan aynı şekilde oynamaya çalışıyorduk ama zamana ihtiyacımız vardı. Ayrıca iki oyundan da vazgeçtik. Daha fazla oyun oynadığımız sürece rakiplere şans vermekle ilgili bir sorunum yok. Çünkü biz de çok fazla hücum oynayacağız, bazen şans vereceğiz, bunu anlıyorum. Tüm takımın adım atmasını istiyorum. Bazı riskler alacağız, tüm takımın yukarı çıkmasını istiyoruz, yukarı çıkmak istiyoruz”

Başlangıçta çok maç yapmayı mı yoksa daha az maç yapmayı mı tercih ettiği hakkında:

“Oyunculara sorarsak, maç isteyeceklerdir.Antrenmanları değil maçları tercih edeceklerdir.Ben de her zaman oyuncularla birlikteyim.Programı biliyoruz.Genellikle her üç günde bir maç oynamak söz konusu ama Şubat ayında Avrupa’da oynamak istiyorsanız buna alışmanız gerekiyor. Bu programı anlıyorum, elbette zorlu rakiplerle oynayacağız ama bunu yapmak zorundayız ve bu konuda sorunumuz yok. Oyuncular da yaşam tarzlarına daha fazla dikkat edecekler, onlar profesyonel. Profesyonellere sahip olduğumuz için çok şanslıyız ve iyi bir hazırlıkla bu dönemi atlatabiliriz. Teknik olarak, doktorlarla, tüm ekiple birlikte çok iyi çalışmamız gerekiyor. Sizin de daha fazla maç yapmak isteyeceğinizi düşünüyoruz.”

Panathinaikos kadrosu hakkındaki ilk izlenimleri hakkında:

“İyi oyuncularımız var. Fark ettiğim şey tüm oyuncuların birbirine çok yakın olduğu. Herkes sonunda hedefimize ulaşmayı çok istiyor. Akıllılar ve bunu kendileri de anlıyorlar. On dört yıldır bir şampiyonluk kazanamadık. Bunu başarmak için çok sıkı çalışmamız gerekiyor ve hedefimize ulaşmak için onlara ihtiyacımız var ve onlar da bunu çok iyi biliyor. Çok sıkı çalışıyorlar ve bundan dolayı çok mutluyum.

Konuşmalarımızdan daha yüksek tempoda oynamamızı istediklerini anlayabiliyorum. Düzeltmemiz gereken bazı şeyleri düzeltebilirsek çok iyi olacağız. Bir de taraftarlarımızın evde olmaması sorunu var. Bugün onlar olsaydı skor farklı olabilirdi. Taraftarımız olduğunda takımın daha iyi kaynaşacağını ve istediklerimizi daha kolay başarabileceğimizi düşünüyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir