Fed’den piyasalara küresel uyarı: Gerilimin yükselmesi enflasyonu arttırabilir

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun ekim sayısında, ​​​​​​İsrail’e yönelik saldırının Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden savaşıyla birlikte jeopolitik gerilimleri artırdığı belirtildi. Raporda, bu gerilimlerin bölgesel gıda, enerji ve diğer ticaretinde sürekli kesinti olasılığı ve küresel ekonomik faaliyet için önemli riskler oluşturduğu kaydedildi.

GAYRİMENKULE DİKKAT

Çatışmaların artmasının dünya çapında enflasyonu arttırabileceği belirtilen raporda, ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki kalıcı enflasyonun küresel finansal sistem için risk oluşturabileceğine de dikkat çekildi. Raporda, enerji fiyatlarının son aylarda önemli ölçüde arttığı ve bu durumun işletmelerin müşterilerine yansıtabileceği maliyet baskılarının yenilenmesine yol açtığı aktarıldı. Raporda, enflasyonun herhangi bir kaynaktan beklenmeyen bir şekilde kalıcı hale gelmesinin, faiz oranlarında yukarı yönlü revizyonlara yol açabileceği belirtildi. Ekonomik büyümedeki yavaşlamanın da finansal sistem için risk oluşturabileceği ve ticari gayrimenkul piyasasında zorluklara neden olabileceğine belirtilen raporda, büyümedeki yavaşlamanın finansal olmayan işletmelerin karlarının azalmasına ve bazı firmalarda finansal stres ile temerrütlere yol açacağı aktarıldı.

ÇİN ETKİSİ YAKINDA

Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın da Çin’deki finansal stresi kötüleştirebileceği ve dünya genelinde piyasaları zorlayabileceğine işaret edildi. Raporda, Çin’deki finansal streslerin, ekonomik faaliyetlerde aksamalar, risk algısının bozulması ve muhtemelen doların keskin bir şekilde değer kazanması yoluyla küresel piyasaları geniş anlamda zorlayabileceği ve potansiyel olarak ABD’yi de etkileyebileceği aktarıldı. Öte yandan ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) batışıyla bankacılık sektörünün genel olarak yüksek düzeyde likiditeyi koruduğu ancak bazı bankaların finansman baskısıyla karşı karşıya kalmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, mart ayından bu yana sektördeki dalgalanmanın azaldığı ve mevduat çıkışlarının büyük ölçüde istikrar kazandığı kaydedildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx