X, içerik üreticilerine yaklaşık 20 milyon dolar ödedi

X (Twitter) CEO’su Linda Yaccarino, şirketin bugüne kadar içerik oluşturuculara 20 milyon dolar para ödediğini duyurdu. Platform, bir süredir kullanıcılara reklam gelirinden pay vermeye başlamıştı.

X ya da eski adıyla Twitter, temmuz ayı itibarıyla içerik üreticilerine reklam gelirinden pay vermeye başlamıştı. Kullanıcıların ödeme almaya hak kazanabilmesi için X Premium planına abone olması, 500’den fazla takipçiye sahip olması ve son 3 ayda 5 milyondan fazla tweet gösterimi elde etmiş olması gerekiyor.

“İçerik üreticileri gibi yeni kesimlerin ekonomik başarısını mümkün kılıyoruz”

Donanım Haber’in aktardığına göre X CEO’su Yaccarino, kişisel sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “İçerik üreticileri gibi yeni kesimlerin ekonomik başarısını mümkün kılıyoruz. Şimdiye kadar içerik oluşturucu topluluğumuza neredeyse 20 milyon dolar ödeme yaptık” dedi.

X’in sahibi Elon Musk‘a göre, Temmuz ile Şubat 2023 arasındaki gönderiler için yaklaşık 5 milyon dolar ödeme yapıldı. Ancak şimdi 20 milyon dolar ödenmiş olması, para kazanma programına katılımın yükseldiği veya X reklamlarının çok daha fazla gösterim aldığı anlamına geliyor.

Twitter, uzun zamandır para kazanılması zor bir mecra olduğundan içerik oluşturucular tarafından hep geri plana atıldı. Örneğin YouTube’da iş ortağı programındaki kullanıcılar on yılı aşkın bir süredir reklam gelirlerinden pay alıyor. X’te ise artık durum değişti. X kullanıcıları, sadece X Premium’a abone olarak ve yeterince takipçi ve görüntüleme elde edere platformdan para kazanma şansına sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx